maclawyer maclawyer
197
BLOG

Akcja wizerunkowa Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi

maclawyer maclawyer Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

 Dosłownie przed godziną – podczas Zgromadzenia Łódzkiej Izby Adwokackiej – nastąpiło premierowe odsłonięcie nowej internetowiej witryny Łódzkiej Izby Adwokackiej. Dokładniejsza analiza i wskazanie zalet tej strony wymaga nieco czasu. Ale już pierwsze wrażenie jest doskonałe. Strona podzielona została na dwie strefy. Strefę dla adwokatów i strefę dla klienta. To niezwykle istotne dla kształtowania wizerunku adwokatury ale i dla praktycznej promocji łódzkich adwokatów w lokalnych społecznościach. Strona ma kilka dobrych funkcjonalności; np. niewielki kalendarz przypominający o nadchodzących wydarzeniach. Bez wątpienia jest to obecnie najlepsza ze stron okręgowych rad adwokackich. Serwis Informacyjny Adwokatury Polskiej prowadzony przez Naczelną Radę Adwokacką ma kolejny przykład jak można.

Jerzy M. Majewski
adwokat

Łódzka Izba Adwokacka

Poniżej tekst wstępny z witryny:

 

Izba Adwoakcka w łodzi strona powitalna

Kim jesteśmy – komu pomagamy ?

 

Adwokatura jako grupa zawodowa przyznaje się niekiedy, i słusznie, do tradycji jeszcze antycznej, ale żeby sięgnąć obecnego kształtu, kształtowała się w Europie przez wiele stuleci.

Patronem adwokatów jest trzynastowieczny święty Iwo z Bretanii (Yves Helory, 1253–1305), proboszcz, sędzia, w końcu – adwokat, który praktykę adwokacką rozumiał jako służenie drugiemu człowiekowi bez względu na jego pochodzenie
i majątek, zaś odziedziczony po rodzicach dom przeznaczył na klasztor oraz przytułek dla ubogich.

Jeszcze wcześniej, tysiąc lat temu, Bolesław Chrobry ustanowił obrońców dla wdów i sierot po rycerzach poległych
w wyprawie na Saksonię, nie można jednak mówić jeszcze wówczas o narodzinach zawodu adwokata jako profesji wykonywanej stale, samodzielnie i autonomicznie. I podobnie działo się w kolejnych stuleciach. Sędziowie zajmowali się zastępstwem procesowym, czego zakazał im Władysław Jagiełło w statucie z 1423 roku, zaś w konstytucji sejmu krakowskiego z 1543 roku, pierwszym akcie prawnym, który wyraźnie dotyczył profesjonalnych zastępców procesowych, dopuszczało się do praktyki obrońców z „pełnomocnictwa panów”, u których służyli.

W dobie renesansu i później, zwłaszcza z nadejściem oświecenia, ranga i status zawodu adwokata (obrońcy) ewoluowały, stając się odrębną i samodzielną profesją, z czasem dążącą do utworzenia niezależnych od władzy państwowej korporacji. Zawód adwokata stał się wówczas zawodem wolnym i niepowiązanym z żadnym innym zajęciem.

Na początku XIX wieku Antoine Claire Thibaudeau (1765–1854), członek Zgromadzenia Narodowego w czasie rewolucji francuskiej, współtwórca kodyfikacji napoleońskiej, pisał: „zawód adwokacki to nienaruszalne schronienie wiedzy, uczciwości, wolności i honoru”. Późniejsze regulacje zasad funkcjonowania stanu adwokackiego, w okresie zaborów
i w wolnej Polsce, podchwyciły i kultywowały ową myśl, uzależniając jednak czasem wykonywanie zawodu adwokata od nadzoru sądów.

Obecnie niezależność to jeden z podstawowych filarów, kanonów i pryncypiów zawodu adwokata. Adwokat ma w swoich działaniach świadomość niezależności i działa tylko w interesie klienta i prawa.

Prawo o adwokaturze stwierdza w art. 1 ust. 3:

Adwokat w wykonywaniu swoich obowiązków zawodowych podlega tylko ustawom.

Dość powszechne jest przekonanie, że skorzystanie z pomocy adwokata to ostateczność, że pomoc ta nie jest niezbędna na co dzień. A przecież każda dziedzina naszego życia jest regulowana przez przepisy prawne, od momentu narodzin,
a nawet wcześniej – do momentu zakończenia naszego życia, a nawet dłużej. Z tego względu, w gąszczu przepisów prawnych, często niespójnych, niejednolitych i wewnętrznie sprzecznych, potrzebny jest wykwalifikowany możesz potrzebować pomocy profesjonalnego pomocnika – adwokata zależą w ogromnej mierze od tego, czym się zajmujesz, co robiłeś w przeszłości i co zamierzasz. Bo pomoc adwokata to nie tylko rozwiązywanie problemów bieżących – to także planowanie i przewidywanie Twoich przyszłych działań, tak by uniknąć przyszłych problemów.

Łódzka Izba Adwokacka

Pomoc prawna udzielana przez adwokata może dotyczyć kilku dziedzin, które często się przenikają, przez co samodzielne odnalezienie się w zawiłościach przepisów prawnych może być bardzo trudne. Adwokat, specjalizujący się w danej dziedzinie (zakres specjalizacji przedstawiamy na stronie www.adwokatura.lodz.pl) może Ci skutecznie poradzić i reprezentować Twoje interesy we wszystkich dziedzinach prawa.

Twórcy strony zadbali o instruktażowy screenshot:

maclawyer
O mnie maclawyer

Tolerancyjny koserwatysta

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka