maclawyer maclawyer
160
BLOG

Kilka uwwag do uchwały KRRP z 21 czerwca 2013 r.

maclawyer maclawyer Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

Prezydium Krajowej Izby Radców Prawnych podjęło uchwałę, do którj pozwalam sobie umieścić poniżej kilka uwag.

UCHWAŁA Prezydium KRRP: W okresie ostatnich miesięcy jesteśmy świadkami natężonej kampanii Adwokatury, której celem jest zablokowanie prac nad zmianami w kodeksie postępowania karnego, przyznającym radcom prawnym kompetencje do obron karnych.

 

Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych z niepokojem odnotowuje styl działań Adwokatury, znacząco odbiegający od standardów właściwych dla prawniczych samorządów zawodów zaufania publicznego.

Uwagi: Wszystkie działania Adwokatury prowadzone są transparentnie, zgodnie z przepisami prawa i zasadami etyki. Adwokatura w swoich działaniach prezentuje wyłącznie rzeczowe argumenty. Natomiast analiza rządowego procesu legisklacyjnego ujawniła, że przepisy nowelizujące ustawę o radcach prawnych wprowadzone zostały „zgosnie z uwagami KRRP”, które nigdy nie były przedmiotem oficjalnego wystąpienia samorządu radców prawnych w procesie legislacyjnym, co narusza nie tylko standardy zawodu zaufania publicznego ale także standardy legislacji.

Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych zwraca uwagę na to, że:

- zgodnie z danymi CCBE na temat dostępu do pełnomocnika w sprawach karnych, w Europie średnio na 1 pełnomocnika przypada 488 osób, natomiast w Polsce – 3100 osób, co oznacza, że nasz kraj znajduje się na ostatnim – 32 miejscu, spośród wszystkich europejskich państw zrzeszonych w CCBE;

Nic nie stoi na przeszkodzie aby radcowie prawni chcący wykonywać funkcje obrońców w sprawach karnych wpisani zostali na listę adwokatów. Zainteresowanie radców prawnych przejściem do Adwokatury jest znikome. Nie jest znany ani jeden przypadek aby osoba potrzebiująca pomocy adwokata-obrońcy, w tym także wyznaczonego z urzędu, pomocy takiej nie otrzymała.

- obecnie już blisko 15 tysięcy radców prawnych jest w pełni gotowych do świadczenia pomocy prawnej w sprawach karnych. Osoby te pozytywnie złożyły egzamin radcowski przed państwową komisją, identyczny co do zakresu, jak w przypadku adwokatów. Liczba profesjonalnych prawników mogących służyć obywatelom pomocą prawną w tej dziedzinie ulegnie podwojeniu;

Odbywając aplikację radcowską pod patronatem radcy prawnego nie mającego nigdy kontaktu z prawem karnym, nawet zdany egzamin z zakresu prawa karnego nie daje nalezytego przygotowania praktycznego. Ponadto pozostali radcowie prawni, którym także projekt przyznaje uprawnienia obrońców, nie mieli żadnej styczności (nawet teoretycznej) z prawem karnym. Adwokatura nigdy nie kwestionowała kompetencji intelektiualnych środowiska radców prawnych do wykonywania funkcji obrońców natomiast wskazywała, że samorząd radcowski nie jest przygotowany do zapewnienia właściwego nadzoru nad przestrzeganiem deontologii obrończej.

- zmiana Kodeksu postępowania karnego, która ma wprowadzić w pełni kontradyktoryjny proces sprawi, że wszystkie osoby potrzebujące obrony, będą miały prawo żądać zapewnienia obrońcy na każdym etapie postępowania. Państwo polskie będzie obowiązane zapewnić pełnomocnika w większej liczbie przypadków niż dotychczas;

j.w. Nic nie stoi na przeszkodzie aby radcowie prawni chcący wykonywać funkcje obrońców w sprawach karnych wpisani zostali na listę adwokatów. Zainteresowanie radców prawnych przejściem do Adwokatury jest znikome. Ponadto propozycja Adwokatury przyjęcia z mocy prawa wszystkich radców prawnych chcących wykonywać funkcje obrońców spotkała się ze sprzeciwem środowiska radcowskiego.

- w niektórych krajach Unii Europejskiej np. we Francji, prawnicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę mogą występować jako obrońcy w sprawach karnych;

W absolutnej większości cywilizowanych krajów świata jest to niedopuszczalne. Zła legislacja i złe rozwiązania jednego kraju europejskiego nie powinny być uzasadnieniem w procesie legislacyjnym.

- podnoszone przez Adwokaturę argumenty o niekonstytucyjności projektu nie znajdują merytorycznego uzasadnienia, co jasno wynika z poglądów prezentowanych przez konstytucjonalistów. Zdaniem Prezydium KRRP jest to jedynie demagogiczne działanie NRA, nastawione na wywarcie presji na posłów.

Adwokatura Polska powołana jest do obrony praw i wolności obywatelskich (Art. 1 Prawa o adwokaturze) i w ten sposób  prawo wyznacza ustrojową pozycję Adwokatury Polskiej w systemie organów ochrony prawnej. Realizacja konstytucyjnego prawa do zapewnienia każdemu prawa do obrony powierzona została Adwokaturze Polskiej. W ustawie o radcach prawnych brak analogicznego przepisu.

Mając na uwadze powyższe, Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych  stoi na stanowisku, że procedowana w Sejmie RP, nowela kodeksu postępowania karnego, odpowiada oczekiwaniom Polaków i jako taka będzie dobrze służyła polskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

/-/

Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Maciej Bobrowicz

Adwokatura jest odmiennego zdania i w toku prac legislacyjnych przedtawiła szereg rzeczowych argumentów. Przyjęcie przez Sejmową Komisję Nadzwyczajną projektu rządowego w komunikacie oficjalnego organu samorządu radców prawnych Radca Prawny, zostło ocenione jako wielki sukces samorządu radcowskiego, który tysiącom radców prawnych otworzył „nowe możliwości rynkowe”. Tym samym obnażony został rzeczywisty cel samorządu radcowskiego. Podkreślenia wymaga także fakt, że większość radców prawnych nie zamierza wykonywać funkcji obrońców a stanowisko samorządu radcowskiego ocenić należy jako realizację celów ambicjonalno-prestożowych samego samorządu, nie służących ani ogółlowi radców prawnych ani polskiemu systemowi prawa karnego.

MacLawye®

maclawyer
O mnie maclawyer

Tolerancyjny koserwatysta

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka